Menu

GRAĐANI PITAJU: Ko je odgovoran za kaznu invalidu uprkos važećoj dozvoli?

GRAĐANI PITAJU: Ko je odgovoran za kaznu invalidu uprkos važećoj dozvoli? GRAĐANI PITAJU: Ko je odgovoran za kaznu invalidu uprkos važećoj dozvoli?

U redakciju Dobojski info stiglo je pismo sugrađanke koja se obratila sa pitanjem zašto je vozač automobila sa jasno istaknutom međunarodnom invalidskom dozvolom, izdatom od strane MUP-a, dobio kaznu za parkiranje. Tragom ovog pitanja kontaktirali smo nadležnu gradsku službu i dobili odgovor.

Odsjek za upravljanje javnim parkiralištima obavijestio nas je da je Odlukom Skupštine Grada Doboj broj 01-013-323/23 od 22. novembra 2023. godine, upravljanje javnim parkiralištima prešlo u nadležnost Grada. Osnovne aktivnosti Odsjeka su organizacija i funkcionisanje parking sistema, a od preuzimanja nadležnosti uvedene su brojne izmjene.

Uvedena je tehnička podrška za naplatu komunalnih taksi za parkiranje, uključujući terminale za naplatu koji omogućavaju plaćanje kazni na licu mjesta bez potrebe za odlaskom u poštu ili banku, uz automatsko izdavanje potvrde (slipa) o plaćanju. Radnicima na terenu olakšana je provjera putem terminala, a terminali su postavljeni i na kioscima koji prodaju komunalne takse za parkiranje.

Od 2020. godine omogućeno je plaćanje komunalne takse za parkiranje putem SMS usluge, prvo za korisnike Mtel mreže, a kasnije i za Eronet, BH mrežu, te mreže Halo i Novotel.

Pauk služba funkcioniše u periodu od 09:00 do 17:00 časova svakog radnog dana, a planirano je postepeno produženje radnog vremena. Služba je nadležna za uklanjanje nepropisno parkiranih vozila na osnovu odluka saobraćajne policije. Nabavljene su i nove kandže za sigurnije uklanjanje nepropisno parkiranih vozila.

Odsjek je odgovoran za održavanje i označavanje parking mjesta. Nedavno je sprovedena inspekcija svih instrumenata obilježavanja parkirališta kako bi se uskladili sa novim propisima.

Na svim parkiralištima u Doboju mora biti obezbijeđen zakonski propisan broj invalidskih parking mjesta. Nadzorom je utvrđeno da je bilo malverzacija sa međunarodnim invalidskim dozvolama za parking, izdatim od strane MUP-a. Planirano je da se utvrdi tačan broj izdatih međunarodnih dozvola i da se izvrši pregled svih parkirališta kako bi se usklađenost sa zakonom obezbijedila.

U proteklom periodu izvršena je rekonstrukcija zatvorenog parkirališta u ulici Nemanjina, asfaltiran je dio parkirališta, a u planu je ugradnja kamera za prepoznavanje registarskih oznaka radi lakše evidencije. Kada vremenske prilike dozvole, biće označena parking mjesta.

Cilj svih promjena je modernizacija i lakša dostupnost usluga, a gradska služba najavljuje nastavak unapređenja sistema.

Međutim, ostaje otvoreno ključno pitanje: ko je odgovoran za to što invalid, sa važećom dozvolom, dobija kaznu? Ako su tvrdnje gradske službe tačne, postavlja se pitanje kada će se sprovesti kontrola međunarodnih dozvola i da li će se utvrditi odgovornost za eventualne greške u sistemu.

Redakcija Dobojski info će nastaviti da prati ovu temu i tražiti odgovore na pitanja koja se tiču prava osoba sa invaliditetom i funkcionisanja javnih parkirališta u Doboju.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

2 Komentara

  • Veki
    Veki petak, 07 februar 2025 18:30 Link komentara

    Ne daju vise vojnim invalidima da se parkiraju na parkingu zelene pijace.Ko to odredjuje?Grad se izivljava na vojnim invalidima,sve ce mam jedno po jedno ukidati.Kako sam cula doktorima grad obezbedjuje 50.000 maraka za besplatan parking u krugu bolnice.Sramota

    Prijavi
  • Bore šef parkinga
    Bore šef parkinga petak, 07 februar 2025 19:15 Link komentara

    Pravo pitanje je koliko korisnika stvarno plaća godišnje parking karte a koliko ih podijeli MO SNSD svojim vojnicima (besplatno) tj. preko leđa običnih građana?

    Prijavi

Ostavi komentar

PRAVILA KOMENTARISANJA

Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje.

MOLIMO VAS DA PROČITATE SLEDEĆA PRAVILA PRIJE KOMENTARISANJA:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove gradskog portala Dobojski.info. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu redakcija@dobojski.info

nazad na vrh