Menu

BiH sa krovova može zadovoljiti pola svoje potrebe za strujom

  • Autor  D.Tovilović CAPITAL
  • 1 komentar
BiH sa krovova može zadovoljiti pola svoje potrebe za strujom BiH sa krovova može zadovoljiti pola svoje potrebe za strujom

Bosna i Hercegovina ima prirodni potencijal da kompletnu godišnju potrebu za električnom energijom podmiri iz solarnih panela. Međutim, stručnjaci tvrde da država sa svoje tri elektroprivrede nije previše zainteresovana za ovaj oblik energije koji se u procesu dekarbonizacije nameće kao logičan izbor.

Tačnije, podrška obnovljivim izvorima energije postoji, ali samo deklarativna, jer sve ukazuje na to da i dalje postoji veliki otpor prema njoj, te da nema spremnosti da se napravi zaokret od prljave energije koja se bazira na fosilnim gorivima.

Profesor na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu i direktor „ATS Instituta“ Samir Avdaković smatra da ključ leži u prosumjerima, malim proizvođačima ujedno i potrošačima električne energije,  koji su u Evropi prepoznati kao nosioci energetske tranzicije, dok su u BiH i dalje uglavnom izvan zakonskih okvira.

Prema njegovim riječima, krov je danas najveći energetski potencijal i tu treba praviti fokus.

„Potrošnja struje u BiH godišnje iznosi oko 12.000 gigavat časova. Polovina od toga mogla bi se proizvesti upravo na njima, ako bi na milion krovova stavili panele snage od pet kilovata. Tu već postoje i priključci i infrastruktura. Znači, pola struje za cijelu godinu bi odmah ovde pronašli“, kaže Avdaković.

Dalje, kao jedna od ideja o kojoj se malo govori, a koja je uveliko razvijena u Evropi su i plutajuće fotonaponske elektrane.

Studenti su, kaže on, izračunali da bi se postavljanjem panela na pet odsto površina na većim vještačkim jezerima u zemlji dobilo 1.215 gigavat sati energije, što je preko 10 odsto ukupne proizvodnje u zemlji.

Potencijal vidi i u vinogradarstvu, koje u BiH ima tradiciju dugu 2.000 godina.

„Imamo 4.000 hektara vinograda. Na jednom hektaru moglo bi da se proizvede 1.250 gigavat časova struje, odnosno ukupno 5.000 gigavata. Pored proizvodnje struje, paneli su ujedno i zaštita za grožđe, a iskustva u svijetu pokazuju da se prinosi povećavaju i do 30 odsto“, rekao je Avdaković.

Međutim, velika prepreka za realizaciju ovih ideja leži u činjenici da podzakonski akti nisu doneseni u oba entiteta, a da se nadležnima ne žuri previše.

Namjerno zakomplikovana procedura

Profesor na Fakultetu elektrotehnike u Tuzli i predsjednik Upravnog odbora Centra za održivu energetsku tranziciju (RESET) Mirza Kušljugić tvrdi da se na svaki način otežava razvoj ove vrste proizvodnje električne energije i to kašnjenjem zakonske regulative, podzakonskih akata, komplikovanjem pravilnika u elektrodistribucijama.

„Jedini smo u Evropi koji nemamo prosumjere i smatram da je to između ostalog bila i namjera. Ljudi koji upravljaju elektroprivredama boje se da u čitav sistem uđu potrošači koji postaju i proizvođači. To bi zahtijevalo velike promjene gdje oni više ne bi imali monopolski položaj“, kaže on.

Prema njegovim riječima građani Bosne i Hercegovine jedini su u Evropi koji su spriječeni da proizvode struju za sopstvene potrebe te da to treba pod hitno mijenjati.

„Ne postoji prosumjer u Evropi kojem je zabranjeno da se priključi na mrežu. To se dešava samo ovdje kod nas“, zaključio je on.

Ekonomista Damir Miljević kaže da se energetska tranzicija u BiH fingira.

Na brojnim konferencijama, kaže on, priča se priča o silnim novim megavatima iz obnovljivih izvora energije, dok u praksi ni jedna elektroprivreda, izuzimajući dvije vjetroelektrane, nije napravila ništa značajno.

Tako se došlo u situaciju da su u opštini Gračanica privatnici postavili više panela nego sve tri elektroprivrede u BiH zajedno.

„Ono što je problematično je što se odluke ne donose i što će posljedice tog nedonošenja na kraju platiti građani kroz nedostatak električne energije ili kroz povećanje njene cijene“, kazao je Miljević.

Inače,  zakoni koji definišu prosumjere usvojeni su u oba entiteta, a Republika Srpska je u septembru prošle godine usvojila i Pravilnik o kupcima – proizvođačima.

Elektroprivreda Republike Srpske je u avgustu 2022. godine objavila Program energetske održivosti gdje je obećala pomoć da se na 50.000 domaćinstava u Srpskoj kroz povoljne uslove kreditiranja postave solarni paneli.

Program je doživio pravi fijasko jer se na javni poziv javilo manje od 5.000 ljudi. Zasluge za mali odziv svakako ima i „ERS“ koji se nije previše trudio da potrošačima objasni koje prednosti i pogodnosti sa sobom donosi ugradnja solarnih panela.

CAPITAL

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

1 komentar

  • Mu
    Mu četvrtak, 29 februar 2024 21:18 Link komentara

    Kad se svi isele iz države moći će podmiriti 100% potreba bez da uopšte stavljaju te panele.
    Ko nas je kleo, nije dangubio.

    Prijavi

Ostavi komentar

PRAVILA KOMENTARISANJA

Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje.

MOLIMO VAS DA PROČITATE SLEDEĆA PRAVILA PRIJE KOMENTARISANJA:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove gradskog portala Dobojski.info. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu redakcija@dobojski.info

nazad na vrh

Sponzorisani članci

OGLAS ZA POSAO: Hotel Story zapošljava kuhare/kuharice i konobare/konobarice

Uskoro... Društvo Marić projekti nam najavljuje uskoro otvorenje modernog i luksuznog hotela Story ...

Katie Roden, strateg kampanja Lady Gage i Eltona Džona, stiže na Social Media Summit u Sarajevo

Jedna od najtraženijih svjetskih stručnjakinja za digitalne strategije i brend pripovijedanje, Katie...

EPIC RIDES STIŽE U BIH: Prva vožnja 10. maja u Banjaluci!

BANJALUKA – Ljubitelji biciklizma i prirode u Bosni i Hercegovini dobili su novu priliku za nezabora...

“BRAND NEW CIRCUS” DOLAZI U SARAJEVO – Najveća predstava u industriji brendinga zakazana za 5. juni

Otvorene Early Bird kotizacije za 13. Brending konferenciju SARAJEVO – Glavni grad Bosne i Hercegov...

Ekonomija i Privreda

Elektroprivreda RS planira kupovinu softvera od 26 miliona maraka

Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) planira nabavku softvera čija se vrijednost procjenjuje na 26...

Cijena naftnih derivata u BiH u padu

Cijene goriva na pumpama u BiH su znatno niže nego u proteklom periodu, pa tako litar dizela košta o...

ZADUŽENJE PO SVAKU CIJENU: Zašto Republika Srpska plaća najviše kamate u regionu?

Republika Srpska pri zaduživanju emisijama obveznica plaća izuzetno visoke kamate u odnosu na Federa...

Da li je rješenje da se u BiH uvede kraća radna sedmica?

Španija je prije nekoliko dana odobrila zakon kojim se skraćuje radna nedjelja sa 40 na 37,5 radnih ...

Kilometar autoputa u RS košta od osam do 35 miliona KM

Kilometar autoputa u Republici Srpskoj košta od 8,2 miliona do preko 35 miliona maraka, pokazuju zva...

DOBOJ: Počela isplata aprilskih penzija

U Republici Srpskoj danas je počela isplata penzija za april za 289.402 korisnika, za šta je obezbij...

IZ ŠUPLJEG U PRAZNO: Više od polovine građana BiH ne može „pregurati“ mjesec bez zaduživanja

Čak 58% odraslih osoba u BiH ne može pokriti mjesečne troškove bez pozajmljivanja novca.

DOBOJ: Željezničari i dalje strepe za plate, uprava pravda kupovinu novih auta

Iako su radnici "Željeznica Republike Srpske" krajem aprila dobili platu za mart, i dalje su na tank...

Polovni automobili uskoro jeftiniji u BiH?

Evropska unija uvodi nove tehničke propise koji će ukloniti starije automobile sa drumova, a to se n...

Dva najveća proizvođača struje u Srpskoj istovremeno van pogona

Dva najveća proizvođača električne energije u Srpskoj – RiTE Gacko i RiTE Ugljevik – prvi put od poč...

ERS tri godine potkrada prosumere, reagovao regulator

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (RERS) stavila je van snage račune koje je Elekt...

DOBOJ: Plate kasne, a od kredita "Željeznice" kupuju nova vozila (VIDEO)

Proces restruktiranja Željeznica Republike Srpske je završen, u finišu tog projekta rekontruisana je...

CRVENI MART ZA INDUSTRIJU: Oligarhija se zabavlja, a privreda tone

Dok se vladajuća oligarhija u Republici Srpskoj bavi sopstvenim privilegijama, unosnim tenderima i p...

“PRVO ZA HRANU, PA ZA RAČUNE…A ZA OSTALO AKO ŠTA OSTANE” Kako porodice u Republici Srpskoj sastavljaju kraj s krajem?

U sjenci statističkih podataka ali i trenutne političke krize kojoj se ne nazire kraj krije se svako...

Presuda Suda BiH zaustavlja samovolju na tenderima

Sud BiH donio je presudu kojom se ugovorni organi onemogućavaju da ubuduće samovoljnim tumačenjem Za...

FOND ZA DJEČIJU ZAŠTITU Uvećan budžet omogućava redovnu isplatu devet prava iz dječije zaštite

Direktor Javnog fonda za dječiju zaštitu Republike Srpske Nedeljko Jović izjavio je Srni da je budže...