Menu

“PRVO ZA HRANU, PA ZA RAČUNE…A ZA OSTALO AKO ŠTA OSTANE” Kako porodice u Republici Srpskoj sastavljaju kraj s krajem?

“Prvo za hranu, pa za račune…a za ostalo ako šta ostane” Kako porodice u Republici Srpskoj sastavljaju kraj s krajem? “Prvo za hranu, pa za račune…a za ostalo ako šta ostane” Kako porodice u Republici Srpskoj sastavljaju kraj s krajem?

U sjenci statističkih podataka ali i trenutne političke krize kojoj se ne nazire kraj krije se svakodnevna borba građana Republike Srpske i Bosne i Hercegovine. Svi oni jednako su u guši.

Naime, martovska sindikalna potrošačka korpa u Republici Srpskoj od 2.700,44 KM stoji kao suhi statistički podatak koji krije gomilu ekonomskih izazova sa kojima se suočavaju porodice, dok prosječna neto plata od 1.476 KM pokriva jedva nešto više od polovine neophodnih troškova.

Porodični budžeti pod konstantnim su pritiskom. Najveći dio odlazi na osnovne potrebe – 1.237 KM samo za prehranu, što predstavlja gotovo čitavu prosječnu platu radnika u građevinarstvu. Kada se tome dodaju troškovi stanovanja i komunalnih usluga od 664 KM, jasno je zašto mnogi građani provode besane noći razmišljajući kako preživjeti do sljedeće plate.

Za veliki broj porodica, kraj mjeseca postao je period matematičkih akrobacija. Mnogi su prinuđeni birati između plaćanja računa za grijanje ili kupovine novih cipela za dijete. Oni zaposleni u slabije plaćenim sektorima poput ugostiteljstva ili prerađivačke industrije, sa primanjima koja jedva prelaze 1.200 KM, posebno su ranjivi.

Uz ove podatke dodajmo i da je povećanje plate u odnosu na februar bilo 1 KM. Da dobro čitate.



Kontrast između različitih sektora dodatno naglašava društvene nejednakosti. Dok zaposleni u finansijskom sektoru uživaju u prosječnoj plati od 2.078 KM, radnici u sektoru nekretnina moraju se snaći sa gotovo upola manjim iznosom od 1.179 KM. Ova razlika stvara društvo podijeljeno na one koji mogu priuštiti sindikalnu potrošačku korpu i većinu koja mora živjeti sa kompromisima.

Ekonomska realnost tjera građane na kreativnost, ali i na teške odluke. Mnogi se okreću dodatnim poslovima, prekovremenom radu ili različitim oblicima neformalne ekonomije. Tenzija između rastućih troškova i stagnirajućih plata postaje svakodnevica koja oblikuje životne odluke – od odgađanja zasnivanja porodice do odustajanja od daljeg obrazovanja zbog finansijskih ograničenja.

Iako statistički podaci govore jednim jezikom, iza svakog broja krije se ljudska priča o prilagođavanju, odricanju i nadi da će naredni mjesec donijeti poboljšanje. Dok se raspravlja o makroekonomskim pokazateljima i politici, obični građani nastavljaju svakodnevnu borbu za dostojanstven život, pokazujući izuzetnu otpornost u suočavanju sa ekonomskim izazovima koji ostaju konstanta u njihovim životima.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Ostavi komentar

PRAVILA KOMENTARISANJA

Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje.

MOLIMO VAS DA PROČITATE SLEDEĆA PRAVILA PRIJE KOMENTARISANJA:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove gradskog portala Dobojski.info. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu redakcija@dobojski.info

nazad na vrh

Sponzorisani članci

Katie Roden, strateg kampanja Lady Gage i Eltona Džona, stiže na Social Media Summit u Sarajevo

Jedna od najtraženijih svjetskih stručnjakinja za digitalne strategije i brend pripovijedanje, Katie...

EPIC RIDES STIŽE U BIH: Prva vožnja 10. maja u Banjaluci!

BANJALUKA – Ljubitelji biciklizma i prirode u Bosni i Hercegovini dobili su novu priliku za nezabora...

“BRAND NEW CIRCUS” DOLAZI U SARAJEVO – Najveća predstava u industriji brendinga zakazana za 5. juni

Otvorene Early Bird kotizacije za 13. Brending konferenciju SARAJEVO – Glavni grad Bosne i Hercegov...

OGLAS: Izdaje se namješten stan u ulici Srpskih Sokolova (FOTO)

Izdaje se moderno opremljen i potpuno namješten stan u novijoj zgradi u ulici Srpskih Sokolova. Stan...

Ekonomija i Privreda

“PRVO ZA HRANU, PA ZA RAČUNE…A ZA OSTALO AKO ŠTA OSTANE” Kako porodice u Republici Srpskoj sastavljaju kraj s krajem?

U sjenci statističkih podataka ali i trenutne političke krize kojoj se ne nazire kraj krije se svako...

Presuda Suda BiH zaustavlja samovolju na tenderima

Sud BiH donio je presudu kojom se ugovorni organi onemogućavaju da ubuduće samovoljnim tumačenjem Za...

FOND ZA DJEČIJU ZAŠTITU Uvećan budžet omogućava redovnu isplatu devet prava iz dječije zaštite

Direktor Javnog fonda za dječiju zaštitu Republike Srpske Nedeljko Jović izjavio je Srni da je budže...

PROSJEČNA MARTOVSKA PLATA U SRPSKOJ 1.476 KM – Sindikalna potrošačka korpa i dalje daleko iznad prosjeka

Prosječna neto plata isplaćena u martu u Republici Srpskoj iznosila je 1.476 KM i veća je za jednu K...

PETROVO: Održana javna rasprava o unapređenju položaja samostalnih preduzetnika

U Petrovu je večeras održana javna rasprava o poboljšanju uslova rada i statusa samostalnih preduzet...

Crkla aplikacija za koju „Prointer“ dobio pola miliona KM

Aplikacija za praćenje cijena goriva za čiju je izradu Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srp...

UKINUTE BANKARSKE NAKNADE Vlada RS donijela odluku da stane u kraj nametima koje nemaju stvarno opravdanje

Vlada RS utvrdila je danas Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama RS kojim se ukid...

ODRŽAVANJE DOMAĆE POTROŠNJE Dijaspora šalje više novca u BiH nego strane investicije

Doprinos dijaspore je dodatno naglašen činjenicom da godišnje šalju dvostruko više sredstava nego št...

DOBOJ: „Pošte Srpske“ podigle cijene usluga za 10 odsto

Pošte Srpske od 1. maja ove godine primjenjivaće novi cjenovnik za svoje usluge koje će u prosjeku b...

Inflacija već progutala povrat PDV-a na prvu nekretninu

Građani BiH, koji očekuju da im, napokon, bude omogućen povrat PDV-a na prvu kupljenu nekretninu, ne...

CIJENE PROIZVODA I DALJE RASTU: Kafa, riža, jaja i drugi artikli poskupljuju

Stiglo je proljeće, priprema se i proljetna sjetva, razmišlja o odmorima, ali i o novim problemima k...

U koje zemlje je BiH najviše izvozila?

U prvom kvartalu ove godine Bosna i Hercegovina je Hrvatskoj plasirala proizvode za najviše novca, p...

Kako rade fondovi koji finansiraju arbitraže za Viaduct, BiH i Vannin Capital

BiH zbog gubitka arbitraže koju je za slovenačku stranu finansirao Vannin Capital fond, Slovencima m...

POZIV ZA APLIKACIJU: Sufinansiranje projekata iz poslovnog sektora kroz grant Švajcarske agencije za razvoj i saradnju

U okviru Švajcarskog programa saradnje za Bosnu i Hercegovinu 2021–2024, otvoren je poziv za aplikac...

HILJADE LJUDI NEKADA DOLAZILO DA RADE: Dobojske privredne gigante "pojela" privatizacija

Danas radnici iz Doboja na posao idu u Tešanj, Jelah, Gračanicu, Odžak...

DOBOJ: Dok radnici dočekuju praznike bez plata, uprava ŽRS kupila nova auta

Radnicima "Željeznica Republike Srpske" još nisu isplaćene plate za prethodni mjesec, ali je uprkos ...