Menu

CIJENE HRANE ZNATNO SKOČILE: Hljeb skuplji za 80, mlijeko za 90 feninga

FOTO: Dobojski Info | CIJENE HRANE ZNATNO SKOČILE: Hljeb skuplji za 80, mlijeko za 90 feninga FOTO: Dobojski Info | CIJENE HRANE ZNATNO SKOČILE: Hljeb skuplji za 80, mlijeko za 90 feninga

Poskupljenja u BiH su se u proteklih godinu dana najviše odrazila na cijene osnovnih životnih namirnica, a to pokazuju i podaci da je prosječna cijena litre mlijeka porasla za 90 feninga, dok je kilogram pšeničnog hljeba skuplji za 80 feninga.

Ovo su zvanični podaci Agencije za statistiku BiH, gdje se navodi da je u oktobru ove godine kg riže koštao 4,1 KM, što je za jednu marku skuplje nego lani, dok kilogram hljeba od pšeničnog brašna košta 3,2 KM, a lani je cijena iznosila 2,4 KM.

Tako se i litar mlijeka u tetrapaku u oktobru prošle godine mogao kupiti u prosjeku za 1,4 KM, dok je prošlog mjeseca koštao 2,3 KM.

I cijene jaja su skočile, pa tako sada komad košta 0,4 KM, dok je lani cijena iznosila 0,3 KM. Ipak, to nije sve, litar ulja lani je koštao 3,1 KM, dok je u prošlom mjesecu bio 4,6 KM.

Osim navedenih, i cijene mesa su znatno skočile, pa je tako za kilogram junetine bez kosti potrebno izdvojiti 18,6 KM, što je za 4,2 KM skuplje u odnosu na lani, dok je cijena svinjetine sa kostima sa 7,6 za godinu porasla na 9,9 KM.

Prema dostupnim podacima, prosječni rast cijena zabilježen je u odjeljcima hrana i bezalkoholni napici za 25,9 odsto. Uzevši u obzir da je inflacija u našoj zemlji 17,4 odsto, kao i da je, prema posljednjim podacima prosječna plata viša za 14,7 odsto, naši sagovornici ističu da je evidentno da plate ne prate inflaciju.

Jovan Vasilić iz Udruženja potrošača "Zvono", Bijeljina, za "Nezavisne" ističe da se u BiH skoro 90 odsto proizvoda uvozi, i to prehrambenih.

"Mi faktički uvozimo inflaciju. Najveća poskupljenja su hrane, odnosno osnovnih životnih potrepština. Kod nas su neznatno porasle penzije i plate, ali to je potrošeno već polovinom ove godine. Mi iz udruženja potrošača mjesecima unazad govorimo da te cijene nisu realne, ali mi ne možemo ništa uraditi, jer ne možemo ući u prodavnicu i tražiti ulazne fakture te vidjeti koliko je ko zaračunao maržu", rekao je Vasilić.

Ističe da je otkupna cijena mlijeka oko 0,8 KM, a da u prodavnici košta 2,5 KM te da to treba iskontrolisati.

"Dobro je da je inspekcija počela provjeravati i pisati kazne, no i one su male, i treba ih pooštriti i kontrolisati ih u kontinuitetu", dodaje on.

I Zoran Pavlović, ekonomista, naglašava da se uvozna inflacija, koja je došla zbog različitih razloga, ogleda u činjenici da na svjetskoj pijaci roba poskupljuje, te da su građani BiH primorani da je kupuju, jer je zanemarena domaća proizvodnja.

"Rezultat cijele te priče je rapidan rast maloprodajnih cijena, koje, nažalost, nisu dovoljno dobro kontrolisane od strane inspekcija. S jedne strane, jer je država propisala određene marže, kako za gorivo, tako i za životne namirnice. Sa druge strane, država je mogla da dio prikupljenog PDV-a vrati građanima kroz ukidanja akciza i izmjenama sistema PDV-a, gdje bi na hranu PDV bio nula ili jedan odsto. U Parlamentarnoj skupštini BiH je to usvojeno, ali ne i u Vijeću naroda, tako da su te olakšice za bh. građane praktično nepostojeće, dok su u ostalim zemljama one sprovedene", rekao je Pavlović.

Rezultat cijele te priče, kako kaže, jeste to da BiH ima jednu od najvećih inflacija.

"Porast cijena je takav da će naši građani vjerovatno morati da zaborave da postoji večera", istakao je Pavlović.

Dodaje da je realnom sektoru teže, jer povećanje plata ne može da se desi ako firma nije povećala produktivnost.

"Situacija je toliko složena da je veliki grijeh što nije usvojen postupak privremenog ukidanja akciza i smanjivanja PDV-a na osnovne životne namirnice i lijekove. Svi koji su socijalno osjetljivi sa minimalnim platama gotovo da ne mogu da podmire troškove", rekao je Pavlović.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Ostavi komentar

PRAVILA KOMENTARISANJA

Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje.

MOLIMO VAS DA PROČITATE SLEDEĆA PRAVILA PRIJE KOMENTARISANJA:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove gradskog portala Dobojski.info. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu redakcija@dobojski.info

nazad na vrh

Sponzorisani članci

Prev Next
EPIC RIDES STIŽE U BIH: Prva vožnja 10. maja u Banjaluci!

BANJALUKA – Ljubitelji biciklizma i prirode u Bosni i Hercegovini dobili su novu priliku za nezabora...

“BRAND NEW CIRCUS” DOLAZI U SARAJEVO – Najveća predstava u industriji brendinga zakazana za 5. juni

Otvorene Early Bird kotizacije za 13. Brending konferenciju SARAJEVO – Glavni grad Bosne i Hercegov...

Žurka za pamćenje u Doboju – pokloni, kokteli i vaučeri od 50 KM!

Doboj će ovog vikenda biti epicentar vrhunske zabave! U subotu, 12. aprila, Mozzart priređuje najbo...

“Bingo za bebe” treću godinu zaredom donosi 0% marže na hranu za najmlađe!

Najveći domaći trgovački lanac u BiH nastavlja svoju jedinstvenu društveno-odgovornu inicijativu „Bi...

SYNOTtip - Doživite iskustvo jedinog stvarnog online kazina u BiH

Nema potrebe da se ustručavate, zaigrajte i zgrabite 200 besplatnih spinova za automatski keš!

Igor Vukojević: „Sjaj u očima budi hard rok i bubanj“

Muzička produkcija RTRS nastavlja sa objavljivanjem novih izdanja i u 2024. godini, a najnovije dono...

MOTO FEST 2025 ponovo pali atmosferu u Banjaluci – „Feel The Fire“

I ove godine osmi put za redom, 30. i 31. maja banjalučkim ulicama voziće se „rijeke bajkera“, bruja...

Nikad BIZZZI za vaš biznis: MF banka preduzetnike stavlja na prvo mjesto

Brzina, fleksibilnost i individualni pristup klijentima ključni su razlozi zbog kojih sve više mikro...

PRIČA O USPJEHU MODNOG STUDIJA DESIGN: Ključna prekretnica dogodila se učešćem u projektu "Odvažne i hrabre"

Modni atelje Design izrađuje kreacije od prirodnih materijala, a svi znamo da su oni spas u eri zaga...

Proglašeni najpoželjniji poslodavci u BiH za 2024. godinu!

Na svečanoj dodjeli priznanja, kompanija dm drogerie markt d.o.o. ponijela je titulu  Najpoželjnijeg...

MASS-LIGHT: Posebna ponuda – sniženje do -50%!

Osim nove kolekcije, za svoje kupce obezbijedili su velika sniženja, čak do -50%.

Pametni uređaji po zimskim cijenama – IQ Mobile vas čeka!

Ljubitelji mobilne tehnologije u Doboju sada imaju priliku istražiti bogatu ponudu uređaja i dodatak...

NOVA INVESTICIJA DOBOJSKE KOMPANIJE PRODA MONT Otvoren luksuzni garni hotel Galeria sa 4 zvezdice u centru Banjaluke

U samom srcu Banjaluke, na korak od gradskih znamenitosti, svečano je otvoren mali luksuzni garni ho...

Dočekajte Novu Godinu uz Jackpotove i Happy Hour u Joker VIP Casinu!

Nova godina je pravo vrijeme za velike dobitke i vrhunsku zabavu, a Joker VIP Casino vas poziva da d...

MOTO FEST BANJALUKA 2025: Najbolja moto zabava vraća se na Kastel

Banjaluka će 30. i 31. maja 2025. godine ponovo postati epicentar moto entuzijazma i zabave u regiji...

SENZACIONALNA AKCIJA U ROBOTU MATUZIĆI – POPUSTI DO 60%!

Pripremite se za najveće shopping iskustvo ovog mjeseca! Robot Matuzići, na adresi 203. Brigade, Dob...

Kultura i Obrazovanje

DOBOJ: Kreativne radionice za gimnazijalce koji žele da znaju više

Dobojska Gimnazija "Jovan Dučić" postala je škola u kojoj učenici mogu dobiti više znanja od onog pr...

DOBOJ: Otvorena vaskršnja izložba slika, ikona i reljefa Miše Damjanovića

U Doboju je večeras otvorena izložba Miše Damjanovića, koji se predstavio sa 25 djela rađenih u razn...

DOBOJSKI INFO NAJAVLJUJE: Humanitarna promocija zbirke „Čekić gospođe pravde” na Pravnom fakultetu u Banjoj Luci

Promocija zbirke sudske poezije „Čekić gospođe Pravde“ biće održana u utorak, 22. aprila 2025. godin...

DOBOJ: Prikazan dokumentarni film "Otac Arsenije"

U Doboju je sinoć prikazan dokumentarni film "Otac Arsenije", u kojem iguman manastira Ribnica Arsen...

DOBOJ: Svečano otvaranje Vaskršnje izložbe Miše Damjanovića

U srijedu, 16. aprila, sa početkom u 19 časova, u Umjetničkoj galeriji Centra za kulturu i obrazovan...

NAUKA: Dokazano da žene čuju bolje od muškaraca

Britanski i francuski naučnici utvrdili su da je utisak da žene često imaju oštriji sluh od muškarac...

DOBOJ PONOSAN: Dva gimnazijalca predstavljaju svoj grad na državnom takmičenju iz matematike i informatike

Doboj ponovo ima razloga za ponos – dva učenika JU Gimnazije „Jovan Dučić“ izborila su plasman na dr...

UNIVERZITET U BANJOJ LUCI OTVARA VRATA ZA BUDUĆE STUDENTE: Dan otvorenih vrata zakazan za 11. april

Univerzitet u Banjoj Luci (UNIBL) organizuje Dan otvorenih vrata za sve maturante srednjih škola iz ...