Menu

DOBOJ: Srpski jezik i narod dijele istu sudbinu

Srpski jezik i narod dijele istu sudbinu i nestankom srpskog jezika, kao jednog od tri stuba nacije, nestaće i srpski narod, poručio je profesor srpskog jezika i književnosti Vojo Stjepanović.

Stjepanović je ukazujući na sve probleme koje danas skrnave srpski jezik upozorio i na pretjeranu upotrebu tuđica, naročito onih za koje postoji zamjena u srpskom jeziku, a kojima su mediji otvorili široka vrata da uđu u svakodnevnu upotrebu.

"Upotreba stranih riječi, kao što su `ćao` i `super`, toliko je osiromašila naš govor. Riječ `ćao` je zamjenila i `zbogom`, i `doviđenja`, i `dobar dan`, i `pomoz` Bog`, i `srećan ti put", rekao je Stjepanović novinarima prije početka manifestacije "Moj je jezik od zlata jabuka", koja je sinoć održana u dobojskom Centru za kulturu i obrazovanje.

On je naveo da jezik ne trpi dekrete, kao i da u svijetu ne postoje dvoazbučne nacije, te da su Srbi jedini koji prihvataju da imaju dva pisma.

Stjepanović je govorio i o pokušajima stvaranja političkih jezika u BiH, odnosno `bosanskog jezika`, što je ocijenio besmislenim, istakavši da "Amerikanci neće reći da govore američkim, već engleskim jezikom".

"Pokušaj stvaranja `bosanskog jezika` koji je niti po državi, niti po narodu. U najmanju ruku taj jezik bi trebao nositi naziv bosanskohercegovački. Ovako se zove bosanski i za očekivati je da će sada mudri Hercegovci u Hercegovini proglasiti svoj jezik", rekao je Stjepanović.

Mira Stanišev iz Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva /SPKD/ "Prosvjeta" iz Doboja, koje je organizovalo manifestaciju "Moj je jezik od zlata jabuka", poručila da je čitati i pričati srpski jedan od načina da se kod mladih sačuva maternji jezik.

"Treba ih motivisati da čitaju, kroz pozorište, kada pričamo o Vuku Stefanoviću Karadžiću, Svetome Savi, kada čitamo srpske pisce, učimo i pjevamo srpske pjesme", rekla je Stanišev, koja je kao profesor srpskog jezika zadovoljna što učenici kroz pismene radove i dalje znaju da izraze ono što osjećaju.

U programu su učestvovali pjesnici Miloš Milićević i Rada Janjušić, "Pozorištance" i "Pozorište mladih" SPKD "Prosvjeta" Doboj, te Teodor i Matej Goranović.

Međunarodni dan maternjeg jezika obilježava se svake godine 21. februara sa osnovnim ciljem da se podigne svijest o značaju maternjeg jezika i multilingvizma. Ovaj dan 1999. uspostavio UNESKO.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Ostavi komentar

PRAVILA KOMENTARISANJA

Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje.

MOLIMO VAS DA PROČITATE SLEDEĆA PRAVILA PRIJE KOMENTARISANJA:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove gradskog portala Dobojski.info. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu redakcija@dobojski.info

nazad na vrh

Sponzorisani članci

Prev Next
EPIC RIDES STIŽE U BIH: Prva vožnja 10. maja u Banjaluci!

BANJALUKA – Ljubitelji biciklizma i prirode u Bosni i Hercegovini dobili su novu priliku za nezabora...

“BRAND NEW CIRCUS” DOLAZI U SARAJEVO – Najveća predstava u industriji brendinga zakazana za 5. juni

Otvorene Early Bird kotizacije za 13. Brending konferenciju SARAJEVO – Glavni grad Bosne i Hercegov...

Žurka za pamćenje u Doboju – pokloni, kokteli i vaučeri od 50 KM!

Doboj će ovog vikenda biti epicentar vrhunske zabave! U subotu, 12. aprila, Mozzart priređuje najbo...

“Bingo za bebe” treću godinu zaredom donosi 0% marže na hranu za najmlađe!

Najveći domaći trgovački lanac u BiH nastavlja svoju jedinstvenu društveno-odgovornu inicijativu „Bi...

SYNOTtip - Doživite iskustvo jedinog stvarnog online kazina u BiH

Nema potrebe da se ustručavate, zaigrajte i zgrabite 200 besplatnih spinova za automatski keš!

Igor Vukojević: „Sjaj u očima budi hard rok i bubanj“

Muzička produkcija RTRS nastavlja sa objavljivanjem novih izdanja i u 2024. godini, a najnovije dono...

MOTO FEST 2025 ponovo pali atmosferu u Banjaluci – „Feel The Fire“

I ove godine osmi put za redom, 30. i 31. maja banjalučkim ulicama voziće se „rijeke bajkera“, bruja...

Nikad BIZZZI za vaš biznis: MF banka preduzetnike stavlja na prvo mjesto

Brzina, fleksibilnost i individualni pristup klijentima ključni su razlozi zbog kojih sve više mikro...

PRIČA O USPJEHU MODNOG STUDIJA DESIGN: Ključna prekretnica dogodila se učešćem u projektu "Odvažne i hrabre"

Modni atelje Design izrađuje kreacije od prirodnih materijala, a svi znamo da su oni spas u eri zaga...

Proglašeni najpoželjniji poslodavci u BiH za 2024. godinu!

Na svečanoj dodjeli priznanja, kompanija dm drogerie markt d.o.o. ponijela je titulu  Najpoželjnijeg...

MASS-LIGHT: Posebna ponuda – sniženje do -50%!

Osim nove kolekcije, za svoje kupce obezbijedili su velika sniženja, čak do -50%.

Pametni uređaji po zimskim cijenama – IQ Mobile vas čeka!

Ljubitelji mobilne tehnologije u Doboju sada imaju priliku istražiti bogatu ponudu uređaja i dodatak...

NOVA INVESTICIJA DOBOJSKE KOMPANIJE PRODA MONT Otvoren luksuzni garni hotel Galeria sa 4 zvezdice u centru Banjaluke

U samom srcu Banjaluke, na korak od gradskih znamenitosti, svečano je otvoren mali luksuzni garni ho...

Dočekajte Novu Godinu uz Jackpotove i Happy Hour u Joker VIP Casinu!

Nova godina je pravo vrijeme za velike dobitke i vrhunsku zabavu, a Joker VIP Casino vas poziva da d...

MOTO FEST BANJALUKA 2025: Najbolja moto zabava vraća se na Kastel

Banjaluka će 30. i 31. maja 2025. godine ponovo postati epicentar moto entuzijazma i zabave u regiji...

SENZACIONALNA AKCIJA U ROBOTU MATUZIĆI – POPUSTI DO 60%!

Pripremite se za najveće shopping iskustvo ovog mjeseca! Robot Matuzići, na adresi 203. Brigade, Dob...

Kultura i Obrazovanje

DOBOJ: Kreativne radionice za gimnazijalce koji žele da znaju više

Dobojska Gimnazija "Jovan Dučić" postala je škola u kojoj učenici mogu dobiti više znanja od onog pr...

DOBOJ: Otvorena vaskršnja izložba slika, ikona i reljefa Miše Damjanovića

U Doboju je večeras otvorena izložba Miše Damjanovića, koji se predstavio sa 25 djela rađenih u razn...

DOBOJSKI INFO NAJAVLJUJE: Humanitarna promocija zbirke „Čekić gospođe pravde” na Pravnom fakultetu u Banjoj Luci

Promocija zbirke sudske poezije „Čekić gospođe Pravde“ biće održana u utorak, 22. aprila 2025. godin...

DOBOJ: Prikazan dokumentarni film "Otac Arsenije"

U Doboju je sinoć prikazan dokumentarni film "Otac Arsenije", u kojem iguman manastira Ribnica Arsen...

DOBOJ: Svečano otvaranje Vaskršnje izložbe Miše Damjanovića

U srijedu, 16. aprila, sa početkom u 19 časova, u Umjetničkoj galeriji Centra za kulturu i obrazovan...

NAUKA: Dokazano da žene čuju bolje od muškaraca

Britanski i francuski naučnici utvrdili su da je utisak da žene često imaju oštriji sluh od muškarac...

DOBOJ PONOSAN: Dva gimnazijalca predstavljaju svoj grad na državnom takmičenju iz matematike i informatike

Doboj ponovo ima razloga za ponos – dva učenika JU Gimnazije „Jovan Dučić“ izborila su plasman na dr...

UNIVERZITET U BANJOJ LUCI OTVARA VRATA ZA BUDUĆE STUDENTE: Dan otvorenih vrata zakazan za 11. april

Univerzitet u Banjoj Luci (UNIBL) organizuje Dan otvorenih vrata za sve maturante srednjih škola iz ...