Menu

Lipicaneri "Vučijaka" idu na doboš

Prnjavorska ergela lipicanera "Vučijak" objavila je oglas da prodaje 83 rasna konja, što bi trebalo da obezbijedi dio sredstava za njenu obnovu i funkcionisanje.

Naime, iako je Vlada RS prije tri godine platila 1,02 miliona KM za kupovinu poznate prnjavorska ergela lipicanera "Vučijak", još nije uspjela da uđe u njeno vlasništvo zbog odranije neriješenog sudskog spora između preduzeća "Ratar" i ergele.

U međuvremenu, dok se sudski čvor ne rasplete, u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS i stečajnoj upravi ergele odlučili su da s ciljem novog ulaganja i očuvanja osnovnog stada prodaju višak konja.

U prodajnom licitacijskom oglasu, koji je objavila ergela "Vučijak", najavljuje se da će 21. i 24. decembra prodavati 83 lipicanera, čija se vrijednost procjenjuje na 300.970 KM. Rasni konji će biti prodavani pojedinačno, tokom usmenog javnog nadmetanja, koje će biti održano u ergeli.

Lipicaneri će biti prodavani po principu viđeno-kupljeno, a nakon prodaje se neće primati nikakve reklamacije koje se odnose "na kvalitet i ostale karakteristike predmeta prodaje", navodi se u prodajnom oglasu.

Kako stoji u oglasu, sudski vještaci su procijenili rasne konje "Vučijaka" i odredili vrijednosti po kojima će oni biti pojedinačno prodavani, a konje na ovoj licitaciji neće biti moguće kupiti ispod navedene cijene, u koju nije uključen iznos PDV-a.

Po najnižoj cijeni ponuđena su muška grla bez poznatog porijekla po ocu, 630 KM, dok će najveći iznos biti potrebno platiti za pastuve, čija je cijena 5.867 KM.

Troškovi odvoza kupljenih konja idu na teret kupca, kao i obaveze plaćanja pripadajućih poreza i ostalih troškova, navodi se u oglasu o prvoj licitaciji.

Dosta Baraković, stečajni upravnik u "Vučijaku", ocijenila je da je stečaj ergele veoma specifičan, te da do konačnog rješenja vlasničkog spora "Vučijaka" i prnjavorskog preduzeća "Ratar" upis države u vlasništvo ergele neće biti moguć.

"Zbog postojećeg sudskog spora napravili smo dogovor da Vlada RS preuzme nesporni dio imovine, dok će od ishoda postupka zavisiti način na koji ćemo privesti stečaj kraju", kaže Barakovićeva i dodaje da je kroz dosadašnju uplatu Vladinog novca regulisano oko 50 odsto potraživanja povjerilaca.

Ona je objasnila da Vlada RS trenutno finansira i izdržava osnovno stado na ergeli, koje broji 155 grla.

"Vlada RS je prije tri godine uplatila novac za kupovinu 'Vučijaka', ali nikada u potpunosti nije raspolagala imovinom. Sada smo se odlučili da prodamo dio visokokvalitetnih grla, jer se na ergeli suštinski nalazi duplo više konja u odnosu na njene trenutne kapacitete", kaže Barakovićeva.

Zoran Kovačević, pomoćnik ministra poljoprivrede RS, konstatovao je da "Vučijak" sada prodaje višak grla iz normalne reprodukcije.

"Svaki iznos preko 80 grla odlazi u prodaju, tako je i stečajnim planom predviđeno", rekao je Kovačević.

On je rekao da će novac biti uložen u kapitalne investicije, tačnije renoviranje objekata.

"Mi imamo velike planove revitalizacije ergele, ali dok ne uđemo u posjed ne možemo aplicirati ni za jedan fond kako bismo obnovili ovu ergelu", rekao je on.

Kako bismo saznali detalje spora između "Vučijaka" i "Ratara", kontaktirali smo i advokata Sanjina Kosića, ali ga do zaključenja ovog broja nismo uspjeli dobiti.

Podsjećanja radi, u proteklom periodu prnjavorska ergela bila je u državnom vlasništvu, zatim u vlasništvu Petra Dušanića, da bi je nakon toga opet kupila Vlada RS. Uprkos promjenama vlasničkih odnosa, na ergeli je sve vrijeme vladalo teško stanje, veoma često nije bilo dovoljno hrane za konje, a štale su propadale.

U vrijeme bivše Jugoslavije prnjavorska ergela bila je nadaleko poznata. Osnovana je 1946. godine kao ogranak slovenačke ergele u Lipicama i ubrajala se u red najpoznatijih ergela tadašnje države.

Ostavi komentar

PRAVILA KOMENTARISANJA

Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje.

MOLIMO VAS DA PROČITATE SLEDEĆA PRAVILA PRIJE KOMENTARISANJA:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove gradskog portala Dobojski.info. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu redakcija@dobojski.info

nazad na vrh

Sponzorisani članci

EPIC RIDES STIŽE U BIH: Prva vožnja 10. maja u Banjaluci!

BANJALUKA – Ljubitelji biciklizma i prirode u Bosni i Hercegovini dobili su novu priliku za nezabora...

“BRAND NEW CIRCUS” DOLAZI U SARAJEVO – Najveća predstava u industriji brendinga zakazana za 5. juni

Otvorene Early Bird kotizacije za 13. Brending konferenciju SARAJEVO – Glavni grad Bosne i Hercegov...

OGLAS: Izdaje se namješten stan u ulici Srpskih Sokolova (FOTO)

Izdaje se moderno opremljen i potpuno namješten stan u novijoj zgradi u ulici Srpskih Sokolova. Stan...

Žurka za pamćenje u Doboju – pokloni, kokteli i vaučeri od 50 KM!

Doboj će ovog vikenda biti epicentar vrhunske zabave! U subotu, 12. aprila, Mozzart priređuje najbo...

Ekonomija i Privreda

Kako rade fondovi koji finansiraju arbitraže za Viaduct, BiH i Vannin Capital

BiH zbog gubitka arbitraže koju je za slovenačku stranu finansirao Vannin Capital fond, Slovencima m...

POZIV ZA APLIKACIJU: Sufinansiranje projekata iz poslovnog sektora kroz grant Švajcarske agencije za razvoj i saradnju

U okviru Švajcarskog programa saradnje za Bosnu i Hercegovinu 2021–2024, otvoren je poziv za aplikac...

HILJADE LJUDI NEKADA DOLAZILO DA RADE: Dobojske privredne gigante "pojela" privatizacija

Danas radnici iz Doboja na posao idu u Tešanj, Jelah, Gračanicu, Odžak...

DOBOJ: Dok radnici dočekuju praznike bez plata, uprava ŽRS kupila nova auta

Radnicima "Željeznica Republike Srpske" još nisu isplaćene plate za prethodni mjesec, ali je uprkos ...

Vlada RS poslije poplava povećava vodnu naknadu

Nakon što su poplave po treći put u posljednjoj deceniji napravile milionsku štetu širom Srpske, Vla...

DOM ZDRAVLJA DOBOJ POTPISAO KOLEKTIVNI UGOVOR: Više sigurnosti i prava za zaposlene

Dom zdravlja u Doboju juče je potpisao pojedinačni kolektivni ugovor za zaposlene u ovoj zdravstveno...

Povremeno duže kolone na više prelaza na granici sa Hrvatskom

Duže kolone vozila povremeno se formiraju na granici sa Hrvatskom na graničnim prelazima Gradiška, G...

Mijenja se zakon o saobraćaju u BiH: Kazne do 5.000 KM, gubi se vozačka, sudi se i za prolazak kroz crveno!

Bahata vožnja u Bosni i Hercegovini konačno bi mogla postati stvar prošlosti. Predstavnički dom Parl...

IRB RS se devet mjeseci priprema za platni promet

Iako je prošlo više od devet mjeseci od kada je Narodna skupština Republike Srpske promijenila Zakon...

Cijene goriva u BiH u padu

Cijene goriva na pumpama u BiH u posljednjih nekoliko dana su u padu i do 20 feninga po litri.

Srpska postala oaza za pranje prljavih para

Republika Srpska postala je oaza za pranje prljavog novca, jer niko u RS nema nadležnost da kontroli...

DOBOJ: Pad prometa Željeznica Srpske za 17 posto

„Željeznice Republike Srpske“ prevezle su lani 3.717.993 tone robe, što je za 17 odsto manje u odnos...

Srpska kupila struju vrijednu 120 mil KM za četiri mjeseca

Tačno je da smo ostvarili gubitke i pribjećemo kreditnom aranžmanu, istakao je Petrović

Koliko je prikupljeno novca od poreza u prvom kvartalu?

Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) te poreske uprave Federacije BiH i Republike Srpske ...

Najnižu penziju od 300 KM prima 19.000 penzionera u Srpskoj

Prema evidenciji Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) Republike Srpske, na kraju 2024. g...

Srpska od Svjetske banke pozajmila 55 miliona KM

Dok zdravstvene ustanove grcaju u dugovima i dok se za garažu na UKC-u RS daje 42 miliona maraka, Re...