Menu

ISTRAŽIVANJE: Visoka inflacija zadržat će se i sljedećih godina

FOTO: Ilusracija | ISTRAŽIVANJE: Visoka inflacija zadržat će se i sljedećih godina FOTO: Ilusracija | ISTRAŽIVANJE: Visoka inflacija zadržat će se i sljedećih godina

Inflacija se sljedećih godina neće puno smanjivati. Ove bi godine trebala iznositi 3,9 posto, a do 2028., prema prognozi minhenskog Ifo instituta i Švicarskog instituta za ekonomsku politiku, trebao bi se smanjiti za samo 0,4 postotna boda.

Zbog visoke inflacije ne mogu se očekivati velika smanjenja kamatnih stopa.

Inflacija na globalnoj razini ove će godine, prema nalazima istraživanja, iznositi 3,9 posto, što je isto kao i predviđanja u trećem tromjesečju prošle godine, piše u sažetku istraživanja objavljenom ove sedmice minhenskog Instituta za ekonomska istraživanja. To se temelji na anketi ekonomskih stručnjaka iz cijelog svijeta.

Sljedeće godine očekivana stopa inflacije na globalnoj razini je 3,5 posto, koliko bi trebalo biti i 2027. i 2028. godine.

"Očekivanja u vezi sa stopom inflacije ostaju iznad ciljeva centralnih banaka, pa se ne očekuju veća smanjenja kamatnih stopa", rekao je Ifov istraživač Niklas Potrafke.

U Njemačkoj se ove godine očekuje 2,4 posto inflacije, Austriji 2,5 posto, a u Švicarskoj 1,2 posto.

Očekuje se da će zapadna Europa ove godine zabilježiti najnižu inflaciju od 2,1 posto.

Očekuje se rast inflacije u Sjevernoj Americi, gdje bi ove godine trebala doseći 2,6 posto, što je 0,2 postotna boda više nego što su analitičari očekivali u anketi iz trećeg tromjesečja prošle godine, prenosi SEEbiz. Očekuje se da će inflacija u Sjevernoj Americi biti 2,8 posto u 2026. i 2,9 posto u 2028. godini.

U međuvremenu se posebno visoka inflacija može očekivati u Južnoj Americi, gdje se očekuje da će ove godine doseći 33,6 posto, a iduće 18,3 posto, te u sjevernoj i istočnoj Africi, gdje se očekuje da će i ove i sljedeće godine biti više od 25 posto godine postotak.

U istraživanju, provedenom od 4. do 18. decembra prošle godine, sudjelovalo je 1398 ekonomskih stručnjaka iz 125 zemalja.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Ostavi komentar

PRAVILA KOMENTARISANJA

Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje.

MOLIMO VAS DA PROČITATE SLEDEĆA PRAVILA PRIJE KOMENTARISANJA:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove gradskog portala Dobojski.info. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu redakcija@dobojski.info

nazad na vrh

Sponzorisani članci

EPIC RIDES STIŽE U BIH: Prva vožnja 10. maja u Banjaluci!

BANJALUKA – Ljubitelji biciklizma i prirode u Bosni i Hercegovini dobili su novu priliku za nezabora...

“BRAND NEW CIRCUS” DOLAZI U SARAJEVO – Najveća predstava u industriji brendinga zakazana za 5. juni

Otvorene Early Bird kotizacije za 13. Brending konferenciju SARAJEVO – Glavni grad Bosne i Hercegov...

OGLAS: Izdaje se namješten stan u ulici Srpskih Sokolova (FOTO)

Izdaje se moderno opremljen i potpuno namješten stan u novijoj zgradi u ulici Srpskih Sokolova. Stan...

Žurka za pamćenje u Doboju – pokloni, kokteli i vaučeri od 50 KM!

Doboj će ovog vikenda biti epicentar vrhunske zabave! U subotu, 12. aprila, Mozzart priređuje najbo...

Ekonomija i Privreda

Kako rade fondovi koji finansiraju arbitraže za Viaduct, BiH i Vannin Capital

BiH zbog gubitka arbitraže koju je za slovenačku stranu finansirao Vannin Capital fond, Slovencima m...

POZIV ZA APLIKACIJU: Sufinansiranje projekata iz poslovnog sektora kroz grant Švajcarske agencije za razvoj i saradnju

U okviru Švajcarskog programa saradnje za Bosnu i Hercegovinu 2021–2024, otvoren je poziv za aplikac...

HILJADE LJUDI NEKADA DOLAZILO DA RADE: Dobojske privredne gigante "pojela" privatizacija

Danas radnici iz Doboja na posao idu u Tešanj, Jelah, Gračanicu, Odžak...

DOBOJ: Dok radnici dočekuju praznike bez plata, uprava ŽRS kupila nova auta

Radnicima "Željeznica Republike Srpske" još nisu isplaćene plate za prethodni mjesec, ali je uprkos ...

Vlada RS poslije poplava povećava vodnu naknadu

Nakon što su poplave po treći put u posljednjoj deceniji napravile milionsku štetu širom Srpske, Vla...

DOM ZDRAVLJA DOBOJ POTPISAO KOLEKTIVNI UGOVOR: Više sigurnosti i prava za zaposlene

Dom zdravlja u Doboju juče je potpisao pojedinačni kolektivni ugovor za zaposlene u ovoj zdravstveno...

Povremeno duže kolone na više prelaza na granici sa Hrvatskom

Duže kolone vozila povremeno se formiraju na granici sa Hrvatskom na graničnim prelazima Gradiška, G...

Mijenja se zakon o saobraćaju u BiH: Kazne do 5.000 KM, gubi se vozačka, sudi se i za prolazak kroz crveno!

Bahata vožnja u Bosni i Hercegovini konačno bi mogla postati stvar prošlosti. Predstavnički dom Parl...

IRB RS se devet mjeseci priprema za platni promet

Iako je prošlo više od devet mjeseci od kada je Narodna skupština Republike Srpske promijenila Zakon...

Cijene goriva u BiH u padu

Cijene goriva na pumpama u BiH u posljednjih nekoliko dana su u padu i do 20 feninga po litri.

Srpska postala oaza za pranje prljavih para

Republika Srpska postala je oaza za pranje prljavog novca, jer niko u RS nema nadležnost da kontroli...

DOBOJ: Pad prometa Željeznica Srpske za 17 posto

„Željeznice Republike Srpske“ prevezle su lani 3.717.993 tone robe, što je za 17 odsto manje u odnos...

Srpska kupila struju vrijednu 120 mil KM za četiri mjeseca

Tačno je da smo ostvarili gubitke i pribjećemo kreditnom aranžmanu, istakao je Petrović

Koliko je prikupljeno novca od poreza u prvom kvartalu?

Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) te poreske uprave Federacije BiH i Republike Srpske ...

Najnižu penziju od 300 KM prima 19.000 penzionera u Srpskoj

Prema evidenciji Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) Republike Srpske, na kraju 2024. g...

Srpska od Svjetske banke pozajmila 55 miliona KM

Dok zdravstvene ustanove grcaju u dugovima i dok se za garažu na UKC-u RS daje 42 miliona maraka, Re...