Menu

Poznate cijene mjesečnih karata za autoputeve u Republici Srpskoj

Izmjenama i dopunama Zakona o javnim putevima, koji je usvojila Narodna skupština, vozače na auto-putevima u Srpskoj očekuju "stimulativni modeli plaćanja putarina", među kojima su i jeftinije putarine od 15 do 25 odsto.

Prvi su pretplatne karte, koje će važiti za putničke automobile i vozila poput motocikala i mopeda.

Popusti će se odnositi samo na elektronsku naplatu putarine.

"Cijena karte će biti 40 puta cijena na toj relaciji. Recimo od Prnjavora do Banjaluke 40 puta cijena i to je cijena mjesečne karte. Godišnja karta je po istom principu – cijena te relacije puta 400, s tim da godišnja karta neće biti vezana za kalendarsku godinu nego ukoliko kupite u maju, trajaće do maja iduće godine," pojasnila je Nataša Kostić, pomoćnica ministra saobraćaja i veza Republike Srpske, prenosi RTRS

Po ovom modelu mjesečna karta za putnička vozila na relacijama Banjaluka - Prnjavor iznosila bi 160, a Banjaluka - Doboj 280 maraka.

Godišnja od 1.600 do Prnjavora, a 2.800 do Doboja.

Mjesečna i godišnja karta za relaciju Banjaluka - Gradiška trebalo bi da bude poznata do kraja mjeseca, kada će Vlada donijeti odluku o visini putarine na ovoj relaciji.

Da bi vozači koristili ove povlastice, u automobilu moraju da imaju tag, odnosno uređaj za elektronsku naplatu koji košta 40 maraka.

Pojedini vozači smatraju da će im na ovaj način biti olakšano plaćanje putarine i omogućeno kraće zadržavanje na naplatnim kućicama.

Druga vrsta stimulativnog modela, odnosno mogućnosti da vozači ostvare popust, je i sada u primjeni, i iznosi 15 odsto.

Dakle, ko god uzme tag uređaj te elektronski uplati, na primjer, 100 maraka putarine, za trošenje dobija dodatnih 15 maraka, a do kraja oktobra stimulativni popust bi trebalo da se poveća do 25 odsto i odnosiće se na kompletnu mrežu autoputeva.

Ova dva stimulativna modela trebalo bi da budu u funkciji krajem mjeseca, kada se očekuje da zaživi i zatvoreni sistem naplate na pravcu Banjaluka – Gradiška.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

Ostavi komentar

PRAVILA KOMENTARISANJA

Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje.

MOLIMO VAS DA PROČITATE SLEDEĆA PRAVILA PRIJE KOMENTARISANJA:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove gradskog portala Dobojski.info. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu redakcija@dobojski.info

nazad na vrh

Sponzorisani članci

EPIC RIDES STIŽE U BIH: Prva vožnja 10. maja u Banjaluci!

BANJALUKA – Ljubitelji biciklizma i prirode u Bosni i Hercegovini dobili su novu priliku za nezabora...

“BRAND NEW CIRCUS” DOLAZI U SARAJEVO – Najveća predstava u industriji brendinga zakazana za 5. juni

Otvorene Early Bird kotizacije za 13. Brending konferenciju SARAJEVO – Glavni grad Bosne i Hercegov...

OGLAS: Izdaje se namješten stan u ulici Srpskih Sokolova (FOTO)

Izdaje se moderno opremljen i potpuno namješten stan u novijoj zgradi u ulici Srpskih Sokolova. Stan...

Žurka za pamćenje u Doboju – pokloni, kokteli i vaučeri od 50 KM!

Doboj će ovog vikenda biti epicentar vrhunske zabave! U subotu, 12. aprila, Mozzart priređuje najbo...

Ekonomija i Privreda

Kako rade fondovi koji finansiraju arbitraže za Viaduct, BiH i Vannin Capital

BiH zbog gubitka arbitraže koju je za slovenačku stranu finansirao Vannin Capital fond, Slovencima m...

POZIV ZA APLIKACIJU: Sufinansiranje projekata iz poslovnog sektora kroz grant Švajcarske agencije za razvoj i saradnju

U okviru Švajcarskog programa saradnje za Bosnu i Hercegovinu 2021–2024, otvoren je poziv za aplikac...

HILJADE LJUDI NEKADA DOLAZILO DA RADE: Dobojske privredne gigante "pojela" privatizacija

Danas radnici iz Doboja na posao idu u Tešanj, Jelah, Gračanicu, Odžak...

DOBOJ: Dok radnici dočekuju praznike bez plata, uprava ŽRS kupila nova auta

Radnicima "Željeznica Republike Srpske" još nisu isplaćene plate za prethodni mjesec, ali je uprkos ...

Vlada RS poslije poplava povećava vodnu naknadu

Nakon što su poplave po treći put u posljednjoj deceniji napravile milionsku štetu širom Srpske, Vla...

DOM ZDRAVLJA DOBOJ POTPISAO KOLEKTIVNI UGOVOR: Više sigurnosti i prava za zaposlene

Dom zdravlja u Doboju juče je potpisao pojedinačni kolektivni ugovor za zaposlene u ovoj zdravstveno...

Povremeno duže kolone na više prelaza na granici sa Hrvatskom

Duže kolone vozila povremeno se formiraju na granici sa Hrvatskom na graničnim prelazima Gradiška, G...

Mijenja se zakon o saobraćaju u BiH: Kazne do 5.000 KM, gubi se vozačka, sudi se i za prolazak kroz crveno!

Bahata vožnja u Bosni i Hercegovini konačno bi mogla postati stvar prošlosti. Predstavnički dom Parl...

IRB RS se devet mjeseci priprema za platni promet

Iako je prošlo više od devet mjeseci od kada je Narodna skupština Republike Srpske promijenila Zakon...

Cijene goriva u BiH u padu

Cijene goriva na pumpama u BiH u posljednjih nekoliko dana su u padu i do 20 feninga po litri.

Srpska postala oaza za pranje prljavih para

Republika Srpska postala je oaza za pranje prljavog novca, jer niko u RS nema nadležnost da kontroli...

DOBOJ: Pad prometa Željeznica Srpske za 17 posto

„Željeznice Republike Srpske“ prevezle su lani 3.717.993 tone robe, što je za 17 odsto manje u odnos...

Srpska kupila struju vrijednu 120 mil KM za četiri mjeseca

Tačno je da smo ostvarili gubitke i pribjećemo kreditnom aranžmanu, istakao je Petrović

Koliko je prikupljeno novca od poreza u prvom kvartalu?

Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) te poreske uprave Federacije BiH i Republike Srpske ...

Najnižu penziju od 300 KM prima 19.000 penzionera u Srpskoj

Prema evidenciji Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) Republike Srpske, na kraju 2024. g...

Srpska od Svjetske banke pozajmila 55 miliona KM

Dok zdravstvene ustanove grcaju u dugovima i dok se za garažu na UKC-u RS daje 42 miliona maraka, Re...