Menu

Uvođenje ograničenja na Euro 5 normu smanjilo uvoz i prodaju vozila

  • Autor  Goran Lajić Nezavisne novine
  • 2 Komentara

Stupanjem 1. juna na snagu odluke o uvozu automobila kojom mogu biti uvezeni samo oni s Euro 5 normom i noviji drastično su smanjeni uvoz, ali i prodaja vozila, te ih je samo u junu, julu i avgustu ove godine uvezeno 4.525 manje nego u istom periodu prošle godine.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u junu, julu i avgustu prošle godine uvezena su 21.764 automobila, dok je u ista tri mjeseca ove godine nakon ograničavanja uvoza automobila uvezeno njih 17.239.

"U junu ove godine uvezeno je 6.675 automobila, u julu 5.732, a u avgustu 4.832. U istom periodu prošle godine u junu je uvezeno 7.211 automobila, u julu 7.910, a u avgustu 6.643", kažu u UIO BiH.

Za razliku od protekla tri mjeseca, tokom prvih šest mjeseci ove godine mjesečno je uvoženo više vozila nego što je sada, te je u martu uvezeno 8.414 automobila, u aprilu 10.325, a u maju 10.950.

Željko Vasilić, trgovac u auto-salonu "Braća Đukić" Derventa, kaže da je to definitivno posljedica odluke koja je stupila na snagu 1. juna, kada je ograničen uvoz automobila.

"Naravno da se to osjetilo na našem tržištu, jer bez 10.000 KM teško je pronaći vozilo za kupovinu s Euro 5 normom. Znatno su pali i promet i prodaja vozila. Kod nas otprilike potražnja za Euro 5 i Euro 4 normom je 50:50 odsto", kaže Vasilić. Ocijenio je da je ova odluka smanjila uvoz i prodaju, ali da oni kao auto-salon nisu to mnogo osjetili, jer su i ranije bili opredijeljeni da prodaju vozila starosti do sedam-osam godina. Dodao je da je u četvrtom i petom mjesecu bio povećan uvoza, kako bi se stvorila zaliha vozila s Euro 4 normom.

Amel Alić, vlasnik auto-centra "Premium" Vogošća, Sarajevo, kaže da je uvoz opao, dok je prodaja otprilike na istom nivou. Dodaje da je logičan uzrok smanjenog uvoza to što se ranije za određenu količinu novca mogao uvesti pun šleper vozila, dok se sada zbog veće cijene vozila s Euro 5 normom za istu količinu novca uveze nekoliko automobila. Dodao je da najlošije vozilo koje može da se uveze u BiH s Euro 5 normom košta 11.000-12.000 KM.

Goran Radivojac, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Banjaluci, kaže da je smanjen uvoz primarno vezan za ograničavanje uvoza na Euro 5 normu, a da su uvoznici prije stupanja na snagu ove odluke bili proaktivni na tom polju i da su požurili s uvozom, tako da je smanjenje posljedica toga.

"Svi se možemo složiti da je tržište automobila u BiH već prilično zasićeno i za očekivati je neku vrstu stagnacije uvoza i polovnih i novih automobila", kaže Radivojac. Prema njegovim procjenama, danas je najlakše prodati vozilo od 5.000 do 10.000 KM te je teško naći vozilo s Euro 5 normom za toliku svotu novca.

Trenutno stanje na graničnim prelazima donosi Auto-moto savez Republike Srpske

granicni prelaz Gradiska AMS RS

Stanje na graničnim prelazima možete pratiti UŽIVO i putem aplikacije za Android Auto-moto saveza Republike Srpske!

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

2 Komentara

  • DOBOJ2019
    DOBOJ2019 utorak, 03 septembar 2019 13:12 Link komentara

    EURO 5 samo na papiru a u stvarnosti nije ni EURO 3 jer većini vozila sa EURO 5 motorom je otišao FAP (DPF) filter i zato se ta vozila najviše i uvoze...kod nas je bitno da na papiru piše EURO 5 a to što iz izduvne cijevi izlaze opasni otrovi koji ubijaju našu djecu u ovoj prćiji nikog nije briga!
    Bitno je da carinici uzmu 100-200 EUR po vozilu i sve može da prođe!

    Prijavi
  • Poznavalac
    Poznavalac utorak, 03 septembar 2019 15:30 Link komentara

    Koja smo mi sirotinja...duševna, moralna...ali.i sa ekonomske strane, mada, to je najmanje bitno,.pored ovog prvog.

    Prijavi

Ostavi komentar

PRAVILA KOMENTARISANJA

Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje.

MOLIMO VAS DA PROČITATE SLEDEĆA PRAVILA PRIJE KOMENTARISANJA:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove gradskog portala Dobojski.info. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu redakcija@dobojski.info

nazad na vrh

Sponzorisani članci

EPIC RIDES STIŽE U BIH: Prva vožnja 10. maja u Banjaluci!

BANJALUKA – Ljubitelji biciklizma i prirode u Bosni i Hercegovini dobili su novu priliku za nezabora...

“BRAND NEW CIRCUS” DOLAZI U SARAJEVO – Najveća predstava u industriji brendinga zakazana za 5. juni

Otvorene Early Bird kotizacije za 13. Brending konferenciju SARAJEVO – Glavni grad Bosne i Hercegov...

OGLAS: Izdaje se namješten stan u ulici Srpskih Sokolova (FOTO)

Izdaje se moderno opremljen i potpuno namješten stan u novijoj zgradi u ulici Srpskih Sokolova. Stan...

Žurka za pamćenje u Doboju – pokloni, kokteli i vaučeri od 50 KM!

Doboj će ovog vikenda biti epicentar vrhunske zabave! U subotu, 12. aprila, Mozzart priređuje najbo...

Ekonomija i Privreda

CIJENE PROIZVODA I DALJE RASTU: Kafa, riža, jaja i drugi artikli poskupljuju

Stiglo je proljeće, priprema se i proljetna sjetva, razmišlja o odmorima, ali i o novim problemima k...

U koje zemlje je BiH najviše izvozila?

U prvom kvartalu ove godine Bosna i Hercegovina je Hrvatskoj plasirala proizvode za najviše novca, p...

Kako rade fondovi koji finansiraju arbitraže za Viaduct, BiH i Vannin Capital

BiH zbog gubitka arbitraže koju je za slovenačku stranu finansirao Vannin Capital fond, Slovencima m...

POZIV ZA APLIKACIJU: Sufinansiranje projekata iz poslovnog sektora kroz grant Švajcarske agencije za razvoj i saradnju

U okviru Švajcarskog programa saradnje za Bosnu i Hercegovinu 2021–2024, otvoren je poziv za aplikac...

HILJADE LJUDI NEKADA DOLAZILO DA RADE: Dobojske privredne gigante "pojela" privatizacija

Danas radnici iz Doboja na posao idu u Tešanj, Jelah, Gračanicu, Odžak...

DOBOJ: Dok radnici dočekuju praznike bez plata, uprava ŽRS kupila nova auta

Radnicima "Željeznica Republike Srpske" još nisu isplaćene plate za prethodni mjesec, ali je uprkos ...

Vlada RS poslije poplava povećava vodnu naknadu

Nakon što su poplave po treći put u posljednjoj deceniji napravile milionsku štetu širom Srpske, Vla...

DOM ZDRAVLJA DOBOJ POTPISAO KOLEKTIVNI UGOVOR: Više sigurnosti i prava za zaposlene

Dom zdravlja u Doboju juče je potpisao pojedinačni kolektivni ugovor za zaposlene u ovoj zdravstveno...

Povremeno duže kolone na više prelaza na granici sa Hrvatskom

Duže kolone vozila povremeno se formiraju na granici sa Hrvatskom na graničnim prelazima Gradiška, G...

Mijenja se zakon o saobraćaju u BiH: Kazne do 5.000 KM, gubi se vozačka, sudi se i za prolazak kroz crveno!

Bahata vožnja u Bosni i Hercegovini konačno bi mogla postati stvar prošlosti. Predstavnički dom Parl...

IRB RS se devet mjeseci priprema za platni promet

Iako je prošlo više od devet mjeseci od kada je Narodna skupština Republike Srpske promijenila Zakon...

Cijene goriva u BiH u padu

Cijene goriva na pumpama u BiH u posljednjih nekoliko dana su u padu i do 20 feninga po litri.

Srpska postala oaza za pranje prljavih para

Republika Srpska postala je oaza za pranje prljavog novca, jer niko u RS nema nadležnost da kontroli...

DOBOJ: Pad prometa Željeznica Srpske za 17 posto

„Željeznice Republike Srpske“ prevezle su lani 3.717.993 tone robe, što je za 17 odsto manje u odnos...

Srpska kupila struju vrijednu 120 mil KM za četiri mjeseca

Tačno je da smo ostvarili gubitke i pribjećemo kreditnom aranžmanu, istakao je Petrović

Koliko je prikupljeno novca od poreza u prvom kvartalu?

Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) te poreske uprave Federacije BiH i Republike Srpske ...