Menu

Lokalne zajednice ne mare za korupciju

  • Autor  Vedrana Kulaga Glas Srpske
  • 1 komentar

Domaće i međunarodne institucije uložile su milione maraka za borbu protiv korupcije u BiH, ali rezultati još nisu ni blizu željenog nivoa, što potvrđuje i podatak da gotovo polovina opština i gradova nema čak ni tijela koja treba da se bave tim pitanjima.

Takvo stanje na terenu pokazali su rezultati analize koju je sprovela Agencija za borbu protiv korupcije u saradnji s Antikorupcijskom mrežom organizacija civilnog društva u BiH (AKAUNT) po opštinama i gradovima u BiH.

Cilj je bila analiza stanja na lokalnom nivou u vezi sa postojanjem nadzornih komisija zakonodavnih tijela, što je predviđeno strateškim dokumentima, da bi se stekao uvid u postojanje te posao tih komisija.

- Od 146 jedinica lokalne samouprave, 83 su se izjasnile da imaju određene komisije, odnosno tijela čije nadležnosti se odnose na sprečavanje korupcije, a u 63 da uopšte nemaju tijela sa takvim opisom rada - kazali su u Agenciji za borbu protiv korupcije.

Član Komisije za izbor i praćenje rada agencije i poslanik u Parlamentu BiH Mirsad Isaković ističe da su ti podaci žalosni i govore da je borba protiv korupcije daleko ispod očekivanja.

- Žalosna je činjenica da toliko lokalnih zajednica nema organizovanu borbu protiv korupcije, i to predstavlja alarm svima da je potreban puno veći angažman na tom polju jer smo na listi najkorumpiranijih zemalja Evrope - rekao je Isaković.

Savjet ministara BiH usvojio je Strategiju za borbu protiv korupcije od 2015. do 2019. godine, uz prateći akcioni plan, a posljednji revizorski ciklus je pokazao da su institucije na nivou BiH uglavnom preduzele odgovarajuće aktivnosti i usvojile potrebna dokumenta, ali da su izostali rezultati.

- Nismo se uvjerili da se u praksi u dovoljnoj mjeri sprovode aktivne mjere na prevenciji koruptivnih aktivnosti - piše u revizorskom izvještaju o izvršenju budžeta institucija BiH za 2017. godinu koji je objavila Kancelarija za reviziju.

U praksi se, ističu revizori, pokazalo da su procesi javnih nabavki i zapošljavanja najrizičniji kada je riječ o stepenu korupcije i prevare, zbog čega je institucijama podvučeno da moraju promijeniti pristup tim pitanjima ako žele da stanje bude bolje.

Agencija za borbu protiv korupcije dostavila je nedavno u proceduru drugi izvještaj o monitoringu sprovođenja Strategije za borbu protiv korupcije od 2015. do 2019. godine uz akcioni plan za njeno sprovođenje. Prvi presjek situacije na terenu prezentovan je u januaru 2017. godine, a u drugom monitoringu je podvučeno da mnoge stvari još nisu ugledale svjetlost dana, niti ima važnijih pomaka.

Rukovodstvo agencije identifikovalo je opšte i posebne rizike koji su direktno ili indirektno uticali na stepen sprovođenja strateških dokumenata. Na podužoj listi stvari je istaknuto kašnjenje u formiranju tijela za sprečavanje korupcije i kreiranju politika za taj posao, te nedovoljna kompetentnost onih koji treba da to sprovedu u djelo.

Na realizaciju su, kažu, uticali deklarativni i neprecizni sadržaji pojedinih izvještaja o aktivnostima, neki nisu ni dostavili podatke, a na sceni je i nedovoljna motivisanost pojedinih ad hok tijela za sprečavanje korupcije jer im angažman nije dovoljno plaćen.

Nove smjernice za borbu protiv korupcije usvojila je nedavno i Vlada RS.

Predstavnici EU u BiH u nekoliko navrata su podvukli da je unija uložila milione maraka u borbu protiv korupcije u BiH, uz naglasak da je trenutno nemoguće da BiH s ovim nivoom korupcije postane dio evropske porodice.

Savjet ministara je u četvrtak na vanrednoj telefonskoj sjednici utvrdio prijedlog sporazuma o grant sredstvima između BiH i SAD vrijednom osam miliona dolara za borbu protiv korupcije u oblasti javnih nabavki. Na obim korupcije u BiH upozoravaju iz AKAUNT-a, čiji podaci pokazuju da svakog sekunda korupcija odnese 47 KM.

Izmjene zakona

Problema ima i u samoj Agenciji za borbu protiv korupcije jer su im u nekim slučajevima godinama vezane ruke, na šta su upozorili još početkom prošle godine, ali epiloga nema. U parlamentarnu proceduru na nivou BiH su upućene izmjene i dopune Zakona o agenciji, a u obrazloženju prijedloga je naglašeno da nemaju dovoljno kapaciteta kao ni sankcija za one koji im ne dostavljaju podatke i odbijaju saradnju. Nova pravila još nisu usvojena u Parlamentu BiH.

Čitaoci reporteri

Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

1 komentar

Ostavi komentar

PRAVILA KOMENTARISANJA

Slobodno komentarišite, kritikujte i izrazite svoje mišljenje.

MOLIMO VAS DA PROČITATE SLEDEĆA PRAVILA PRIJE KOMENTARISANJA:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove gradskog portala Dobojski.info. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu redakcija@dobojski.info

nazad na vrh

Sponzorisani članci

EPIC RIDES STIŽE U BIH: Prva vožnja 10. maja u Banjaluci!

BANJALUKA – Ljubitelji biciklizma i prirode u Bosni i Hercegovini dobili su novu priliku za nezabora...

“BRAND NEW CIRCUS” DOLAZI U SARAJEVO – Najveća predstava u industriji brendinga zakazana za 5. juni

Otvorene Early Bird kotizacije za 13. Brending konferenciju SARAJEVO – Glavni grad Bosne i Hercegov...

OGLAS: Izdaje se namješten stan u ulici Srpskih Sokolova (FOTO)

Izdaje se moderno opremljen i potpuno namješten stan u novijoj zgradi u ulici Srpskih Sokolova. Stan...

Žurka za pamćenje u Doboju – pokloni, kokteli i vaučeri od 50 KM!

Doboj će ovog vikenda biti epicentar vrhunske zabave! U subotu, 12. aprila, Mozzart priređuje najbo...

Ekonomija i Privreda

Kako rade fondovi koji finansiraju arbitraže za Viaduct, BiH i Vannin Capital

BiH zbog gubitka arbitraže koju je za slovenačku stranu finansirao Vannin Capital fond, Slovencima m...

POZIV ZA APLIKACIJU: Sufinansiranje projekata iz poslovnog sektora kroz grant Švajcarske agencije za razvoj i saradnju

U okviru Švajcarskog programa saradnje za Bosnu i Hercegovinu 2021–2024, otvoren je poziv za aplikac...

HILJADE LJUDI NEKADA DOLAZILO DA RADE: Dobojske privredne gigante "pojela" privatizacija

Danas radnici iz Doboja na posao idu u Tešanj, Jelah, Gračanicu, Odžak...

DOBOJ: Dok radnici dočekuju praznike bez plata, uprava ŽRS kupila nova auta

Radnicima "Željeznica Republike Srpske" još nisu isplaćene plate za prethodni mjesec, ali je uprkos ...

Vlada RS poslije poplava povećava vodnu naknadu

Nakon što su poplave po treći put u posljednjoj deceniji napravile milionsku štetu širom Srpske, Vla...

DOM ZDRAVLJA DOBOJ POTPISAO KOLEKTIVNI UGOVOR: Više sigurnosti i prava za zaposlene

Dom zdravlja u Doboju juče je potpisao pojedinačni kolektivni ugovor za zaposlene u ovoj zdravstveno...

Povremeno duže kolone na više prelaza na granici sa Hrvatskom

Duže kolone vozila povremeno se formiraju na granici sa Hrvatskom na graničnim prelazima Gradiška, G...

Mijenja se zakon o saobraćaju u BiH: Kazne do 5.000 KM, gubi se vozačka, sudi se i za prolazak kroz crveno!

Bahata vožnja u Bosni i Hercegovini konačno bi mogla postati stvar prošlosti. Predstavnički dom Parl...

IRB RS se devet mjeseci priprema za platni promet

Iako je prošlo više od devet mjeseci od kada je Narodna skupština Republike Srpske promijenila Zakon...

Cijene goriva u BiH u padu

Cijene goriva na pumpama u BiH u posljednjih nekoliko dana su u padu i do 20 feninga po litri.

Srpska postala oaza za pranje prljavih para

Republika Srpska postala je oaza za pranje prljavog novca, jer niko u RS nema nadležnost da kontroli...

DOBOJ: Pad prometa Željeznica Srpske za 17 posto

„Željeznice Republike Srpske“ prevezle su lani 3.717.993 tone robe, što je za 17 odsto manje u odnos...

Srpska kupila struju vrijednu 120 mil KM za četiri mjeseca

Tačno je da smo ostvarili gubitke i pribjećemo kreditnom aranžmanu, istakao je Petrović

Koliko je prikupljeno novca od poreza u prvom kvartalu?

Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) te poreske uprave Federacije BiH i Republike Srpske ...

Najnižu penziju od 300 KM prima 19.000 penzionera u Srpskoj

Prema evidenciji Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) Republike Srpske, na kraju 2024. g...

Srpska od Svjetske banke pozajmila 55 miliona KM

Dok zdravstvene ustanove grcaju u dugovima i dok se za garažu na UKC-u RS daje 42 miliona maraka, Re...